Kust ja kuidas looma võtta?
12.03.2018

Enne loomavõttu külasta ka kodutute loomade varjupaiku või tutvu kasse, koeri ja teisi lemmikuid abistavate organisatsioonidega. Varjupaikades ja turvakodudes ootavad paljud loomad vastutustundlikku ja armastavat peret ning on enamasti tippvormis ja koju toomiseks valmis: loom on steriliseeritud või kastreeritud (eeldades, et tema vanus seda lubab), parasiidivaba, terve ja hästi toidetud. Varjupaiga või turvakodu inimesed oskavad sulle enamasti rääkida ka looma iseloomust, harjumustest ja vajadustest ning anda vajalikke soovitusi looma eesti hoolitsemiseks.

Loomi müüakse tihti laatadel, turgudel, loomapoodides ja läbi interneti- ning ajalehekuulutuste. Tõuloomade ostmisel tuleb olla äärmiselt ettevaatlik, sest tihtipeale üritatakse inimestele müüa tõuloomade nime all looma, kellel tegelikult tõupabereid ei ole. Meeles tuleb pidada, et loom on elusolend, keda ei tohiks müüa ja kohelda nagu elutut asja.

Enne soovitud liiki või tõugu looma ostmist uuri põhjalikult järgi müüja taust ning selgita välja, millised dokumendid tõendavad looma tõupuhtust. Ära kindlasti osta tõukassi- ja tõukoerapoegi ilma tõupaberiteta ega ühtegi looma ilma vaktsineerimistunnistuseta, sest mitmed müüjad tegelevad loomade paljundamisega loomade heaolu tagamata. Soovitatav on alati sõlmida ostu-müügi leping. Lepingu näidise saad alla laadida klõpsates siia.

Loomapoest looma ostmisel palu müüjal väljastada kõik loomaga seonduvad dokumendid (pass, vaktsineerimistunnistus, tervisesertifikaat jne) ja pane tähele, kas looma puur on poes puhas koos kõikide loomale vajalike tarvete, toidu ja veega ning loom ise aktiivne ja terve.

Välisriigis reisides ära osta kunagi kaasa eksootilisi loomi, sest transport on loomadele stressirohke ning tihti ei ole täpselt teada kust loom on saadud või milline on olnud tema minevik (palju müüakse vabast loodusest seadusevastaselt püütud loomi). Vabast loodusest loomade püüdmine on illegaalne. Samuti loomade salaja pagasis või enda juurde peidetuna üle riigipiiri toimetamine. Karistused on eriti karmid kaitse all olevate liikide puhul. Lisaks sellele, et tegevus on illegaalne, põhjustab see loomale suuri kannatusi ja võib lõppeda tema surmaga.

ALLIKAShttps://loomakaitse.ee/kustloomavotta/